FAYDALI BİLGİLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

HESAPLAMALAR

Vücut Kitle İndeksinizi Biliyor musunuz?
Kilonuz
Boyunuz
VKİ
 

Yaklaşık Olarak Normal Kilonun Kabul Edilebilir Üst Sınırı Hesabı
Boyunuz
Yaşınız
Cinsiyet
İdeal Kilo
 

E-POSTA ÜYELİĞİ

Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Bulunduğunuz İl
 
FAYDALI BİLGİLER

SİGARA BIRAKMA

Amerika’da her yıl 2. Dünya Savaşı ve Viatnam Savaşlarında ölenlerden daha çok kişi sigara içmekten dolayı ölüyor. Çok az kişi günde birkaç sigarayla sınırlamaktadır. Sigara içen kişiler sigara içmenin kendilerinin uyanık ve zinde tuttuğunu iddia ederler. (Nikotin adrenalin benzeri bir etkiyle uyarıcı bir fonksiyon görerek sigara içenlerde kalp atım hızı hızlanıp, kan basıncı artar).
Sigaradaki nikotin alışkanlık yapan bir maddedir. Alışkanlığın derecesi ise, kişinin ne zamandan beri sigara kullandığı ve günlük ne kadar sigara içtiğine bağlıdır. Sigara içmenin nedeni çoğunlukla psikolojiktir, daha az olarak ta fizikseldir.
 ABD’de her yıl yaklaşık 400 Bin civarında kişi sigaranın etkisinden ölmektedir. Sigara içme akciğer kanseri, amfizem, kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarında ölümün en sık nedenidir. Kalp ve damar sertliği gibi (ateroskleroz) hastalıkların gelişmesine katkıda bulunup bu tür mevcut hastalıklarıda hızlandırır. Ayrıca ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, idrar kesesi (mesane), rahim kanseri ile ilişkilidir.
 
Sigaranın İçerikleri;
Sigara dumanı DDT, arsenik, formaldehit gibi zehirler dahil 4 Bin civarında kimyasal madde içermektedir. Sigara dumanındaki CO ise oksijeni alyuvarlardan uzaklaştırarak doku hipoksisine yol açar (dokuların oksijensiz kalması). Akciğerler sigara dumanı içine çektiği maddelerin % 90’ nını içinde hapseder (alıkor). Düzenli sigara içenlerde akciğerdeki yabancı maddeleri temizleyip atacak olan titrek tüylerin hareketini felç eder. Tüylerin hareketsizliğiyle akciğer ve bronşlardan dışarı atılamayan katran soğuduğunda kahverengi yapışkan bir tabaka oluşturur. Bu tabakadaki maddeler ise, zamanla akciğer kanserine yol açabilir. Sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri olma olasılığı 10 kat daha fazladır. Sigara nikotin etkisi ile bir yandan kalp hızı ve kan basıncını artırır, diğer yandan trombosit kümelenmesini artırır birde buna CO’tin alyuvarlarda oksijen taşıma kapasitesini azaltması sonucu miyokart enfarktüsüne (kalp krizi) yol açabilmektedir. Ayrıca arterlere (atar damarlara) kolesterol depolanmasını kolaylaştırır, buda beyinde inme riskini (beyinin bazı kısımlarında kan dolaşımının kısmen veya tam bozulması sonucu, hafif şikayetlerden başlayıp çok ağır tablolara yol açabilecek bir tür hastalık) 3 kat artırabilir.
 
Sigara Bırakma;
Sigara içen bir kişi kandaki nikotin düzeyini belirli bir oranda tutmak için belirli arlıklarla sigara içer. Birkaç saat sigara içmediğinde ise kandaki nikotin düzeyi düşeceğinden sinirli ve huzursuz olur. Sigara bıraktığımızda 3-10 gün arasında şiddeti giderek azalan fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Sigara içme dürtüsü ise daha uzun sürer (aylar veya bazen yıllarca).
Sigara bıraktıktan sonra yeniden başlamanın çoğu ilk haftada yaşanır. Eğer sigara bırakan kişi sigaradan boşalacak boşluğu dolduracak hobi veya spor gibi bir uğraşı yaşamına sokmazsa genellikle ilk 3 ay içinde yeniden sigaraya başlayabilir. Sigara bırakmak için belirli bir tarih tespit etmek, eş arkadaş, kardeş gibi yakınlarınızıda plana dahil etmek başarıyı artırabilir.
 
Sigarayı Bırakmada Akupunkturun Yeri;
 
Sigara vücut için gerekli ve yararlı bir içecek değildir, ancak diğer alışkanlıklarda olduğu gibi sigara bırakmada çok zor uygulanan bir karardır.
Sigara içme alışkanlığı olan kişilerde seratonin, endorfin, dopamin gibi bazı hormonal reseptörlerin (vücut algılayıcıları) uyarılabilme duyarlılıkları değişime uğramakta, alınan madde kesildiğinde ise eskisi kadar uyarılamayan reseptörler ilk 3 gün daha şiddetli olmak üzere 3-4 haftaya varan asabiyet, ellerde titreme veya uyuşma, dikkat dağınıklığı, uykusuzluk gibi bir takım şikayetlere yol açabilmektedir.3-4 hafta sigara içmeyince reseptör duyarlılığı eski haline dönmektedir ve şikayetler kaybolmaktadır.
Şimdiye kadar dünyada sigara bırakmayı sağlayacak mükemmel bir yöntem veya ilaç geliştirilememiştir. Bu konuya yönelik uygulanan akupunktur tedavisinde; kulak ve/veya vücut noktaları, sigara bıraktığımızda ilk 3-4 haftada görülebilecek yukarıdaki şikayetleri azaltmaya yönelik olmaktadır. Mevcut şikayetleri ne kadar azaltabilirsek o kadar başarımız artmaktadır, ancak başarı için kişinin bu konudaki kararlılığı her şeyden daha önemlidir. Unutmamalıdır ki, sigara bıraktığı için şuana kadar ölen hiç kimse olmamıştır.
 
İçinden geçtiği tütün çözeltisi frekansını vücuda verebilen ışık terapiside yoksunluk sendromunun giderilmesinde mevcut tedaviyi destekleyici olabilmektedir. Tedavide kullanılan tütün çözeltisi herhangi bir tütün olabilmekle beraber kişinin son zamanlarda içtiği sigara tütününden hazırlanmış olması başarıyı artırabilir. Aslında ilk 3 gün atlatılınca sorun %80 çözülmektedir.
Akupunktur tedavisi sigara içilmediğinde ve ilk 3 gün daha şiddetli olabilecek Seratonin, endorfin ve dopaminin salgı bozukluğunu düzeltmeye çalışmaktadır. 3 günden sonra vücut onarımının çoğunu tamamlamış olur ve bu salgıların nikotine endeksli salınmasından kurtulmuş olur.
 
Sigara Bırakıldığında;
yani son içtiğimiz sigaradan sonra yeni bir sigara içmezsek;
-         İlk 20 dakika sonra, sigara içtiğimizde yükselen tansiyon ve nabız normale döner,
-         8 saat sonra, kanda karbonmonoksit (CO) ve nikotin hızla düşer, kanın oksijenasyonu artıp, vücut kendini yenilemeye başlar,
-         24 saat sonra, kalp krizi riski azalmaya başlar ve 1 yıl sonra yarıya düşüp, 10 yıl sonra ise risk, hiç sigara içmeyenlerle aynı seviyeye geriler,
-         48 saat sonra, koku, tat gibi dokularımız daha iyi çalışmaya başlar. Cilt yenilenmesi hızlandığından daha parlak ve berrak bir görünüme sahip olur,
-         72 saat sonra, akciğer fonksiyonları düzelmeye başlar ve solunum daha rahatlar,
-         2 hafta sonra, yürüme, koşma gibi efor kapasitesi artar,
-         1 aydan sonra, öksürük ve nefes darlığı azalarak, akciğer hastalıklarına yakalanma olasılığı düşer,
-         7 yıl sonra, özofagus (yemek borusu) ve pankreas kanseri olma olasılığı azalır,
-         10 – 15 yıl sonra, akciğer, larinks (gırtlak), ağız içi kanserleri olma riski normal içmeyen insanların oranına düşer.