FAYDALI BİLGİLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

HESAPLAMALAR

Vücut Kitle İndeksinizi Biliyor musunuz?
Kilonuz
Boyunuz
VKİ
 

Yaklaşık Olarak Normal Kilonun Kabul Edilebilir Üst Sınırı Hesabı
Boyunuz
Yaşınız
Cinsiyet
İdeal Kilo
 

E-POSTA ÜYELİĞİ

Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Bulunduğunuz İl
 
FAYDALI BİLGİLER
SELÜLİT ve SELÜLİTE YAKLAŞIM TERAPİLERİ

Selülit; genellikle bayanlarda aşırı ve yanlış beslenme sonucu hormonlarında katkısıyla özellikle karın, göbek altı, ayak bileği çevresi, dizin iç kısmı, bacak arası, basen ve kalçalarda cilt altı yağlanmaya bağlı lenf drenajının bozulması ile oluşan   hafif deri pürüzlenmesinden portakal kabuğu hatta içi yağ, su ve bağ dokusu içeren deri katlantılarına varan tıbbi ve kozmetik açıdan da hoş görünmeyen bir cilt ve ciltaltı problemidir.

Selülitin Tanımı; selülit bir Hidro – Lipo – Distrofidir. Burada ‘’ lipo ‘’ cilt altı yağ doku artmasını temsil eder. ‘’ hidro ’’ cilt altı yağ dokusu artması sonucu bozulan ve yavaşlayan dolaşıma bağlı su ve sıvı birikimidir. ‘’ distrofi ‘’ ise; artan yağ ve sıvı birikimine reaksiyonel olarak vucudun  vermiş olduğu düzensiz bağ dokusu artışıdır.

Selülit dereceleri; selülitin 4 derecesi vardır.

1. Derece Selülit ilk bakışta görülmez, ancak deri iki parmak arasında sıkılınca, bacak bacak üstüne attığımızda deri sıkışırsa ve ayakta iken kendiliğinden deri sıkıştırılmaksızın görülebilir.

2. Derece Selülitte herhangi bir sıkıştırma uygulanmaksızın normal pozisyonda görülebilir.

3. Derece Selülitte deri biraz daha deforme olmuştur. Deri kalınlaşmış, kabalaşmış, sertleşmiş olup sedefimsi bir görünüm veya portakal kabuğu görünüm oluşmuştur.

4. Derece (Lipodistrofi), aşırı şişman insanlarda olur. Deri son derece deformedir. Göbekte, bacakta, kollarda halka gibi deri katlantıları oluşmuştur.

Kilo verme tüm selülitlerde işe yarar ve selüliti azaltır. Özellikle 4. derece selülitte en önemli yaklaşım öncelikle fazla kilolardan kurtulmaktır. Kilo verme dışındaki bölgesel tedaviler dahil tüm yaklaşımlar yetersiz kalır ve hayal kırıklığı yaratır. Sadece kilo verme selülit derecesini 3. dereceye veya daha alt dereceye indirir.

Selülitle İlgili Yaklaşımlar;

Mezoterapi; orta-deri tedavisi anlamına gelir. Derinin mezo tabakası veya deri altına ihtiyaca göre ilaç bileşenleri uygulanır. Mezoterapi,selülit tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu tedavi yönteminde 4 - 6 mm.’lik küçük ince uçlu iğnelerle selülitin derecesi ve cinsine göre çeşitli ilaçlardan oluşan bileşimi cilt altına enjekte edilerek yapılır. Mezoterapide kullanılabilecek birçok ilaç vardır (yağ metabolizmasını artıranlar, kan dolaşımını artıranlar, lenf direnajını hızlandıranlar, lokal damar genişleticiler gibi). Tedavide önemli nokta lokal sorunun nedenini ne olarak düşünüyorsak (yağ birikimi veya dolaşım bozukluğu) ona göre ilaç hazırlamalıdır.

Eğer sorun cilt altındaki yağ birikimi fazlalığından kaynaklanıyorsa, daha çok yağ metabolizmasını hızlandıracak lipolitik ajanlar ve lokal damar genişleticilerin kombinasyonu ön planda olmalıdır. Eğer sorun gerek derin, gerek yüzeyel venlerden kaynaklanıyorsa dolaşımı ve lenf drenajını artıran ve hızlandıran kombinasyonlara ağırlık verilmelidir.

Normalde insanlar kilo kaybettiklerinde tüm vucutta cilt altı yağlarında bir miktar azalma ve bunun sonucunda selülitlerde bir miktar iyileşme olacaktır. Mezoterapi uygulanarak kilo kaybettiğimizde ise, iğnelenen bölgelerde dolaşım fazlalaşması, metabolizma artması ve lenf dranajı hızlanması ile birlikte özellikle o bölge cilt altı yağlarında azalma, dolayısıyla o bölgede incelme daha belirgin olacaktır.

5 veya 7 gün aralıklarla uygulanacak 8 – 10 seans mezoterapi selülitlerde kaydedeğer bir iyileşme sağlayacaktır.

Genellikle cilt altı yağ arttıkça ve kilo fazlalığı arttıkça selülitlerin derecesi artar. Ancak bazen kilosuz insanlarda hatta mankenlerde dahi selülit olabilir. Bunun nedenide genetiksel veya yetersiz harekete bağlı deriye sertlik ve dayanıklılık veren (kollojen) bağ dokusu veya deriye esneklik ve elastikiyet veren (fibroelastin) bağ dokusu azlığı bazende her ikisinin birden yetersiz üretimidir.

Doğuştan ölene kadar vucudumuzdaki çoğu dokularımızda olduğu gibi bağ dokusunda da yenilenme mevcuttur. Ama 35 - 40’lı yaşlardan sonra olduğu gibi yapım ve onarım hızı, yıkım hızı dengelenemez, bağ doku zayıflığı, selülitler ve pörsümeler artar. Bu tür sorunlarda da karboksi ve mezoterapi ise yaramaktadır.

 

Selülitle İlgili Diğer Yardımcı Yöntemler;

Elektroterapi; galvanik akım oluşturan cihazlar yardımı ile karın ve bacak kaslarını çalıştıran bir tedavi yöntemidir.

Presso Terapi; ayaktan karının üst tarafına kadar süresi ve basıncı ayarlanabilen periyodik olarak sıkıştırma ve gevşeme yapabilen cihaz yardımı ile uygulanan tedavidir. Bu tür tedavide ödemli (doku arasında sıvı toplanması) bölgelerde, ödemi normal dolaşıma kanalize ederek azaltır veya yok eder. Diğer yapılan mezoterapi ve karboksiterapi ile uygulanan gaz ve ilaçların homojen dağılımını sağlayarak tedavilere ek destek sağlar.

Karboksiterapi; bir yandan ciltaltı yağ metabolizmasını hızlandırarak, diğer taraftan lenf direnajını hızlandırarak, ayrıca ciltaltı bağ dokusunu hızlandırarak selülit tedavisinde önemli katkısı vardır.