FAYDALI BİLGİLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

HESAPLAMALAR

Vücut Kitle İndeksinizi Biliyor musunuz?
Kilonuz
Boyunuz
VKİ
 

Yaklaşık Olarak Normal Kilonun Kabul Edilebilir Üst Sınırı Hesabı
Boyunuz
Yaşınız
Cinsiyet
İdeal Kilo
 

E-POSTA ÜYELİĞİ

Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Bulunduğunuz İl
 
FAYDALI BİLGİLER

 

BAŞ AĞRILARI ve MİGREN
 
Zaman zaman herkesin başı ağrıyabilir. Baş ağrılarının bir çok nedeni vardır. Beyin dokusunun ağrısı olmaz. Ağrıyan kısımlar kafayı çevreleyen deri ve derinin hemen altında yer alan kaslar, arterlerdir (atar damarlar). Ayrıca gözler, kulaklar, burun dokuları ve sinüsler, hatta diş çürükleri ağrı kaynaklarıdır.
 
Migren; nedeni tam bilinmemekle beraber, sinir hücrelerinin ürettiği seratonin maddesinin beyinin ve kafa derisinin kan damarlarında yaptığı değişikliklere bağlı olabileceği ileri sürülmektedir.
 
Gerilim Tipi Baş ağrıları; kasların spastik olarak kasılması ve skalptaki (kafa derisi) arterlerin genişlemesinin ortak bir sonucu olarak görülmektedir.
Baş ağrıları iki ana katagoride toplanıyor;
1-      Kas kasılması ile ilgili (Spastik Tip)
2-      Kan damarları ile ilgili (Vasküler Tip)
Zonklayıcı baş ağrısı genelde vasküler tiptir ve bulantı-kusma, geçici görme bozuklukları ile birlikte görülüyorsa migren tipi olma olasılığı yüksektir.
Keskin ve batıcı bir ağrıysa Trigeminal Nevralji olma olasılığı yüksektir.
Zonklama olmadan görülen baş ağrıları ise, çoğunlukla gerilim tipi başağrısıdır.
6 aydan fazla süren ağrılar kronik baş ağrılarıdır.
 
Migren Ağrıları:
Migren bir tür vasküler baş ağrısıdır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte baştaki kan damarlarının neden olduğu ileri sürülmektedir.
Bayanlarda adet öncesi görülen baş ağrıları (Premenstürel Sendrom) migren veya gerilim tipi baş ağrılarıdır.
Migren ağrıları genellikle başın bir yarısında başlayıp tüm başa yayılabilir. 1-2 saat içinde pik yapar ve tedavi edilmediginde 2 güne kadar sürebilir.
 
Migren Tipleri;
1-      Klasik Migren; bulantı, kusma, görme alanında renk uçuşması gibi auralar olabilir.
2-      Basit Migren (Aurasız Migren); ağrı öncesinde değişik hisler olmaz ve ağrı genellikle birkaç dakika içinde şiddetlenir.
3-      Karmaşık (Komplike) Migren; ağrının bitmesinden sonrada devam edebilen yüzde, dudakta, el ve ayaklarda uyuşukluk hissi gibi nörolojik bulgularla beraberdir.
Migren çocuklarda, genç erişkin yaşlarda başlayıp yaş ilerledikce görülme sıklığı ve şiddeti azalır.
 
Baş Ağrısı Tedavisi:
Baş ağrısı tedavisinde bir çok yöntem ve ilaç kullanılmaktadır. En basit kullanılan ilaçlar non-steroid, non-opioid ağrı kesicilerdir ve ağrıyı genelde etki süreleri kadar geçirirler. İlaç etkisi geçtikten sonra migrenin veya diğer bir ağrının etkinliği sürüyorsa ağrı tekrar ortaya çıkabilir.
Stres ve anksiyete ile birlikte süregelen ağrılarda anti depresiflerin kullanılması,tek başına veya diğer ağrı kesicilere eklenmesi ile etkinligi artırabilir.
Gerilimsel ve boyundan başlayan ağrılarda kas gevşeticilerde etkili olabilmektedir.
 
Akupuktur Tedavisi; ağrı tedavilerinde ağrının nedenine ve görüldüğü yere göre doğru noktaların seçilmesi ve doğru nokta kombinasyonları ile çok başarılı sonuçlar alınabilir. Tedavide amaç, ağrının hem şiddetini, hem de ağrı nöbetlerinin geliş sıklığını azaltmaktır. Mümkün olduğunca da ağrının çok nadir görülmesi veya tercihen hiç görülmemesini sağlamaktır.
Seanslar başlangıçta haftada iki kez 3-4 günlük periyodlarla uygulanır. Ağrı kontrol altına alındıktan sonra ise, seans sayıları haftada 1’e düşürülebilir. Genelde 10 – 15 seans akupunktur ağrıyı geçirebilir, bazen inatçı ağrılarda nadirende olsa daha fazla seans gerekebilir. Ağrı kontrol altındayken ilerleyen zamanlarda ağrı oluşmaya veya sık gelmeye başlarsa 3-4  seans ek tedaviler uygulanabilir.
Ağrı tedavisinde akupunktura ek olarak uygulanabilecek Nöral Terapi, Manüel Terapi ve Homeopati gibi tedavilerle desteklenirse başarı daha hızlı ve yüksek seviyede olabilir.