FAYDALI BİLGİLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

HESAPLAMALAR

Vücut Kitle İndeksinizi Biliyor musunuz?
Kilonuz
Boyunuz
VKİ
 

Yaklaşık Olarak Normal Kilonun Kabul Edilebilir Üst Sınırı Hesabı
Boyunuz
Yaşınız
Cinsiyet
İdeal Kilo
 

E-POSTA ÜYELİĞİ

Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Bulunduğunuz İl
 
AKUPUNKTUR - Doğuşu

 AKUPUNKTUR


Akupunktur, vücut yüzeylerindeki bazı nokta veya noktaların iğnelenmesi ile hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bir tedavi tarzıdır. Akupunktur noktaları denilen bu alanlar günümüzde yalnızca iğnelerle değil iğnelenmenin yanı sıra veya yalnızca parmak veya sivri bir cisimle basarak, ultrasonla, lazer veya diğer ışık cinsleriyle, elektrik akımıyla da uyarılabilirler.

Akupunktur, Latince bir kelime olup iğne anlamına gelen ‘’acus’’ ile delmek, batırmak, iğnelemek anlamına gelen ‘’puncture’’ kelimelerinden türemiş batı dillerinde ‘’acupuncture’’ halinde kullanıma girmiştir.

Akupunktur, yanlış bir anlayışla mevcut tıbbın rakibi, alternatifi olarak görülmüştür, oysa akupunktur, mevcut tıbbın bir rakibi değil onun bir tamamlayıcısıdır. 

Akupunkturun Tarihçesi:


Geleneksel Çin Tıbbının en az 3000 yıllık bir geçmişi vardır. Milattan önce 1000 yıllarında Shang Hanedanı zamanının arkeolojik bulguları arasında akupunktur iğnelerine rastlanır. Milattan önce 4. yüzyıla kadar bir çok kitaplar yazılmıştır. Bunlardan en önemlisi Sarı İmparator Huang Di Nei Jing ve onun veziri arasında geçen konuşmalar tarzında kaleme alınan ‘’Yellow Emperor’s Classic’’ adlı kitaptır ve 2. kısmında akupunktur üzerine yoğunlaşılmıştır.

Çin’ de 600 yıllarına kadarbazı aileler aracılığıyla tatbik edilmiş, aileler onu bir sır olarak soydan soya nakletmişlerdir. Tang Hanedanı zamanında tıp öğretiminde akupunktur eğitimide başlamıştır. Bir Türk hekimi olan İbn-i Sina da 1100 yıllarında enerji kanalları veya meridyenlerden bahsetmiştir.

Batı’ya akupunkturun girişi 17. yüzyılda Pekin’e gönderilen ‘’cizvit misyonerleri’’ aracılığı ile olmuştur. Akupunkturu batıya tanıtan ilk doktor Danimarka’lı Willem Ten Ryhne’dir. Lancet’in 1823’de çıkan ilk sayısında akupunktur ile ilgili bir makalede mevcuttur.

Çin’de akupunktur 1958’de ise, Çin ile Batı tıbbı beraberce kullanımı başlamıştır. Bir Fransız diplomat olan Georges Sovlie de Morant 1939’da Çin’de detaylı bir çalışma yapmış ve Fransızca Akupunktur kitabı yazmıştır.

Akupunktur Amerika’ya girmesi ise, eski Amerika Başkanı Nixon’un 1972’de Çin ziyaretinde beraberindeki New York Times muhabiri James Baston’da apandisit ameliyatında akupunktur analjezisi kullanılması ile ve gazetecinin ülkesine gittiğinde yazmasıyla olmuştur.

Türklerin akupunktur tanışması sanıldığından daha eskidir. Osmanlı İmparatorluğu doktorlarının akupunkturu kullandığına dair bilgiler mevcuttur.1960’da Kazan Türklerinden Kadir Doy’un İstanbul’da ilk akupuktur polikliniğini kurmasından sonra, o dönemin Sağlık Bakanı Dr. Mete Tan 1978’de Çin’e gitmiş ve akupunkturla ilgili gözlemleri yayınlanmıştır. Sonraki yıllarda Fransa, Almanya, Avusturya, Çin, Sri Lanka, Japonya gibi ülkelerde akupunktur öğrenen tıp doktorları ülkemizde akupunkturun gelişmesine katkıda bulunmuştur. 1992’de akupunktur yönetmeliği çıkmış ve akupunkturla ile tedavi yasal hale gelmiştir.

Dr. BEKİR ÖZBİLİM
Altındağ Mah. Güllük Cd. PO Benzinlik Karşısı Eren Apt. 4. Kat
No : 83 / 11 Muratpaşa - ANTALYA
info@akuform.com.tr